неділя, 20 березня 2016 р.

Конспект уроку з історії України в 9 класі

Конспект уроку з історії України в 9 класі.
Тема. Аграрні відносини  в Наддніпрянщині в пореформений період.
Мета уроку: з’ясувати особливості розвитку капіталізму в сільському господарстві України в ІІ половині XІX століття;
-         довести, що колоніальний статус українських земель перешкоджав розвитку капіталістичних відносин у сільському господарстві;
-         формувати вміння встановлювати причино-наслідкові зв’язки в соціально-економічному розвитку країни;
-         виховувати повагу до народу як основного творця матеріальних благ.
Основні терміни і поняття: соціальна структура суспільства, ринкові відносини, розшарування селянства, аграрне перенаселення.
Обладнання:  підручник, карта «Україна в  другій половині XІX ст.», скринька із запитаннями, репродукції картин, ілюстрації.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Бліц-турнір».
1.  Коли було скасовано кріпосне право в Росії?
2. Термін служби після військової реформи  становив …
3. Назвіть реформу 60-70-х років  XІX ст., яку вважають найбільш демократичною?
4. Закінчіть речення «У липні 1864 року згідно з «Положенням про початкові народні училища» запроваджувалася…
5. Земельні ділянки, які одержали від панів селяни після реформи, називалися «відрізки». Так чи ні?
«Термінологічна розминка».
1.     Тимчасовозобов’язані.
2.     Відрізки.
3.     Земство.
4.     Міська дума.
Підготовче повторення – «інтелектуальна хвиля».
1.     Які наслідки для розвитку економіки України мало скасування кріпосного права?
2.     Назвіть основні положення аграрної реформи.
3.     Чим ви поясните нерівномірність розвитку окремих галузей сільського господарства Наддніпрянської України.
4.     За яких умов звільнялися українські селяни від кріпацтва?
5.     Чи згодні ви з оцінкою реформи 1861 року як «Великої». Відповідь обґрунтуйте.
6.     Чи можна реформу 1861 року віднести до модернізаційних процесів в Російській імперії? Чому?
Підсумок:  скасування кріпосного права відкрило шлях для переходу від феодалізму до капіталізму. Надана селянам свобода сприяла розширенню ринку вільнонайманої праці, формуванню нових соціальних груп – найманих робітників і буржуазії.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План.
1.     Застосування техніки в сільському господарстві.
2.     Соціальне розшарування селянства.
3.     Поширення вільнонайманої праці.
4.     Аграрне перенаселення і переселенський рух.
1.Розповідь вчителя про застосування техніки в сільському господарстві.
Виступ учениці з повідомленням.
Перегляд відеосюжету «Капіталізація  сільського господарства».
 Вправа «Аудіювання».
Бесіда за запитаннями:
1.     Чому сприяв бурхливий розвиток сільськогосподарського машинобудування?
2.     Який характер мало застосування машин у сільському господарстві?
3.     Для кого був вигідним розвиток техніки в с/г?

2. Соціальне розшарування селянства.
Вправа «Асоціативний кущ».
Давайте визначимо причини і наслідки соціального розшарування селянства.
Робота над репродукцією картини в підручнику на стор. 189
3. Поширення вільнонайманої праці.
Проблемне завдання.
І в.  Доведіть, що розвиток ринкових відносин у сільському господарстві сприяв поширенню вільнонайманої праці:
а) у географічному відношенні?
б) у появі нових робітничих спеціальностей;
 в) які професії потрібні в районах, що спеціалізуються на виробництві цукру?
ІІ в. Чим було зумовлене і про що свідчило  широке застосування найманої праці в сільському господарстві?
ІІІ  в. На карті стор. 188 вказати райони селянських відходів в Україні.
Поясніть чому   саме з цих районів відходили селяни.
Висновок: розвиток ринкових відносин у с/г збільшував попит на вільнонайману працю. Найбільше вільнонайманих робітників було у Катеринославській, Таврійській і Херсонській губерніях.
4. Аграрне перенаселення і переселенський рух в Україні.
Перегляд презентації, підготовленої ученицею.

Бесіда за запитаннями:
1.     Чому в останні десятиліття ХІХ ст. на Україні залишалося безліч вільних робочих рук?
2.     Як ви зрозуміли поняття «аграрне перенаселення»?
3.     Що зумовило виникнення переселенського руху в Україні?
4.     Покажіть на карті основні напрямки переселенських рухів.
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
1.     Заповнення  таблиці «Модернізаційні процеси в Україні».
Розподіліть наведені твердження на дві колонки «Позитивні ознаки – А, «Негативні ознаки» - Б.
2.     Гра «Чарівна скринька».
-         Назвіть види техніки, яка застосовувалась в сільському господарстві в пореформений період.
-         Що означає соціальне розшарування?
-         Які соціальні стани селянства утворилися в пореформений період?
-         Назвіть ринки вільнонайманих робітників.
-         Що таке демографічний вибух?
-         В чому полягала історична драма України?
V. Підсумок уроку.
Продовжіть речення.
-         Я дізнався …
-         Я навчився ….
-         Я зрозумів …
-         Діти, хто вас сьогодні здивував?
VІ. Домашнє завдання.

-         Опрацювати параграф 20 (ст.187-193).

Немає коментарів:

Дописати коментар